Home / İleri Teknik Analiz Eğitimleri

İleri Teknik Analiz Eğitimleri

Piyasa analizleri tür bakımından ele alındığında teknik analiz ve temel analiz olarak ikiye ayrılırlar. 

Teknik analizin çok daha iyi anlaşılabilmesi için kısaca temel analizden de bahsetmekte fayda var.

En basit tabiriyle temel analiz, bir takım matematiksel yöntemlere gerek duymaksızın bir şirket, ülke ekonomisi veya para biriminin faiz, ekonomik büyüme, enflasyon, satış beklentileri gibi verilere bakarak sözel olarak yorumlanması ve geleceğinin tahmin edilmeye çalışılmasıdır. Bir firmanın bilançosuna bakarak o şirketin hisse senediyle ilgili kararlar alınması, bir ülkenin cari açık, işsizlik oranı gibi makroekonomik verilerine, ülkedeki siyasi gelişmelere bakarak tahvil, borsa veya para birimi ile ilgili kararları öncesinde yapılan analizler temel analiz olarak yorumlanabilir.

Dünya piyasalarına örnek olarak, bir ülkedeki faiz oranlarına, enflasyon ve ekonomik büyüme görünümüne, fiyat hareketlerine ve ihracat, ithalat gibi verilerine bakarak o ülkenin parasına yatırım yapacak olursanız, aslında bir temel analiz yapmış olursunuz.

Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz, adından anlaşılacağı üzere; matematiksel, istatistiki ve finansal açıdan fazlasıyla teknik bilgi, formüller ve grafik analizleri içerir. 

Yatırımcıların, yatırım yapmadan önce ilgili enstrümanın fiyat hareketlerini tahmin edilebilmesi teknik analizin temel amacıdır. Temelinde ise teknik analiz çalışması yapılacak olan yatırım enstrümanının geçmiş fiyat bilgileri ve grafikleri vardır. Teknik analizde karşınıza çıkan her bir yöntem, formül ya da grafik, matematiksel hesaplamalara dayanır. Bu analizler için oluşturulan indikatör (Göstergeler) dahil gelişen ve değişen bilgisayar teknolojilerinin yardımıyla artık tüm teknik analiz uygulamalarını hızlı bir şekilde görebilmeniz mümkün kılınmaktadır.

Piyasa fiyat hareketlerini gösteren indikatörler haricinde bazı özel hesaplama yöntemleri ve stratejiler kullanarak da piyasada ileri teknik analiz yapmak mümkün olabilmektedir.

Her parite ve emtianın kendine has bir karakteri ve hareketleri olduğunu düşünürsek, ileri teknik analiz bilgilerimizi, her parite ve emtia için farklı şekillerde kullanmamız gerekebilir. Bir parite üzerinde doğru işleve sahip bir strateji veya teknik analiz, bir başka parite ve emtia için uygun olmayabiliyor.

İleri teknik analiz derslerimizde bu konuları olabildiğince fazla değinerek anlattım. Bu dersleri aldığınızda piyasaya karşı bakış açınızın değişeceğini ve daha bilinçli bir bakış açısı kazanabileceğinizi farkedecek ve kendi özel stratejilerini oluşturabileceksiniz.

Sinyal gruplarının sinyalleri nasıl ne ne tekniklerle oluşturduğunu öğrenecek ve kendi sinyalinizi, kendi stratejilerinizle üreterek başkalarına bağımlı kalmaktan kurtulacaksınız.

Hatta daha da ileri giderek, bu derslerimizde kullanmayı öğreneceğiniz, Ninja Trader 8 üzerinde otomatik stratejiler geliştirmeyi ve bu stratejileri MT4 ve MT5 üzerinde nasıl kullanacağınızı da öğreneceksiniz.

Siz kendinize yardım ederseniz, Hayat ta size yardım eder. En değerli yatırım kendinize yaptığınız yatırımdır.


5412138194 code activated